10-16 Mayıs tarihlerinin ‘Dünya Engelliler Haftası’ olduğunu hatırlatan Faruk Ocak, engellilerin sorun ve taleplerini sıraladı. Siyasetçileri engelliler için göreve davet eden Kars Dolunay Derneği engelliler birimi başkanıFaruk Ocak “Siyaset ‘Engelliler Haftanız kutlu olsun” diye biten nutuklar atacaklar. Oysa gerçeklik maalesef böyle değil. Ülkemizde nüfusun yüzde 12’si engelli. Ülkemiz engellileri eğitimden istihdama, rehabilitasyondan sosyal güvenliğe, muhtaçlıktan bakıma, erişimden ayrımcılığa, dışlanmaya, mobinge kadar uzanan yüzlerce sorunla karşı karşıyadır.” Diye hatırlattı. Ülkemizde nüfusun yüzde 12’sin engelli olduğunu hatırlatan Kars Dolunay Derneği engelliler biri başkanı Faruk Ocak, "Bilindiği gibi 10-16 Mayıs tarihleri arasındaki hafta Dünya Engelliler Haftasıdır. Herhangi bir işte çalışamayan muhtaç engellilerimizin 2022 sayılı yasaya göre aldıkları aylıklar adeta sadaka düzeyine düştü. Buna rağmen kişinin kendi geliri değil ailenin kişi başına düşen geliri esas alınarak, binlerce mağdur engellinin aldığı sembolik aylıklar hukuksuz olarak kesilmektedir. Yeni çıkarılan yönetmeliğe dayanılarak bakıma muhtaç engelliler üzerlerine kayıtlı ev veya araba var diye evde ve kurumda bakım hizmetinden yararlandırılmamaktadır. EKPSS sınavına girip başarılı oldukları halde yüzbinlerce engelli işe alınmamakta, işsiz güçsüz, yakınlarının desteğiyle yaşamaya çalışmaktadırlar.
Kentlerimiz engellerle, çukur, tümsek, zincir gibi ölüm tuzaklarıyla doludur. İşyerlerinde çalışma şansı elde eden birçok engelli dışlanmakta, ayrımcılık ve mobinge uğramakta, buna rağmen zorunlu oldukları için çalışmaya devam etmektedirler.
Sürekli değişen rapor yönetmelikleri engellilerin haklarını kullanmalarının adeta engeli durumuna gelmiştir. Bunca sorunla boğuşan engelli yurttaşlarımız siyasal partilerin malzemesi yapılmanın ötesinde, siyasal yaşama katılma şansı bulamamakta, yerel yönetimlerde ve ülke yönetiminde temsil edilememektedir.
Bu sorunlar yaşadıklarımızın yalnızca bir bölümüdür. Bu nedenle bizler 10-16 Mayıs Dünya Engelliler Haftasını kutlayamıyor, bu haftayı ancak farkındalık ve mücadele haftası olarak değerlendiriyoruz.” şeklinde konuştu.İbrahim Yılmaz
Kentlerimiz engellerle, çukur, tümsek, zincir gibi ölüm tuzaklarıyla doludur. İşyerlerinde çalışma şansı elde eden birçok engelli dışlanmakta, ayrımcılık ve mobinge uğramakta, buna rağmen zorunlu oldukları için çalışmaya devam etmektedirler.
Sürekli değişen rapor yönetmelikleri engellilerin haklarını kullanmalarının adeta engeli durumuna gelmiştir. Bunca sorunla boğuşan engelli yurttaşlarımız siyasal partilerin malzemesi yapılmanın ötesinde, siyasal yaşama katılma şansı bulamamakta, yerel yönetimlerde ve ülke yönetiminde temsil edilememektedir.
Bu sorunlar yaşadıklarımızın yalnızca bir bölümüdür. Bu nedenle bizler 10-16 Mayıs Dünya Engelliler Haftasını kutlayamıyor, bu haftayı ancak farkındalık ve mücadele haftası olarak değerlendiriyoruz.” şeklinde konuştu.İbrahim Yılmaz