Yeşilyurt Belediye Başkanı Prof. Dr. İlhan Geçit'in daveti üzerine Malatya'ya gelen ODTÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Neriman Şahin Güçhan ile alanında uzman isimlerden oluşan yerli ve yabancı bir heyet, 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen büyük depremlerde hasar gören Yeşilyurt Lezzet Caddesi'ndeki Tarihi Konaklar ile Gündüzbey'de ki kültürel eserleri incelediler.Yeşilyurt'un doğal, kültürel eserlerinin bulunduğu Yeşilyurt Lezzet Caddesi ile Gündüzbey'in farklı caddelerindeki tarihi tescilli yapıları yeniden ayağa kaldırmak için harekete geçen Yeşilyurt Belediye Başkanı Prof. Dr. İlhan Geçit, bölgenin turizm potansiyelini yeniden hareketlendirmek için alanında uzman isimleri Yeşilyurt'a getirdi.Seçim döneminde sözünü verdiği 'Yeşilyurt'un tarihi ve kültürel eserlerini bölgenin ruhu ve kimliğine uygun restorasyon projeleriyle en kısa sürede ayağa kaldıracağız' vaadini yerine getirmek için geniş kapsamlı çalışmalar yürüten Yeşilyurt Belediye Başkanı Prof. Dr. İlhan Geçit'in daveti üzerine Yeşilyurt İlçesine gelen ODTÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Neriman Şahin Güçhan ile İtalya'dan gelen teknik bir heyet, Kültür Turizm İl Müdürü Yener Oba'nın da eşlik ettiği ziyaret sırasında, 6 Şubat depremlerinde büyük hasar gören tarihi konaklar, evler ve kültürel yapıları yerinde incelediler.Yeşilyurt'un kültürel, sosyal ve turizm yapısı üzerine bilgiler edinen yerli ve yabancı uzmanlar, bölgenin turizm potansiyelini artırmak için fikir ve önerilerini paylaştılar.
Gündem
Yayınlanma: 04 Haziran 2024 - 15:31
Güncelleme: 04 Haziran 2024 - 15:43
Yeşilyurt'un tarihi yapıları ayağa kaldırılıyor
ODTÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Neriman Şahin Güçhan ile alanında uzman isimlerden oluşan yerli ve yabancı bir heyet, depremlerde hasar gören Yeşilyurt Lezzet Caddesi'ndeki Tarihi Konaklar ile Gündüzbey'de ki kültürel eserleri incelediler.
Gündem
04 Haziran 2024 - 15:31
Güncelleme: 04 Haziran 2024 - 15:43