Tartışmaları, tam da Karslılara uygun düşen "Değirmeni itirif çağçağını arıyırlar" Sözü ile ifade eden Aksoy, Kültür Varlıkları Koruma Kurulunun şu zamana kadar hangi kültür varlığını koruduğunu sordu.
Tarihi binaların dibine 7 kat imar verildiğini de hatırlatan Metin Aksoy, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda: “Kültür Varlıklarını Koruma Kurulunu Erzurum'a taşınmış diye yaygaradır ki çıkardılar.
Hiç sormuyorlar ki! Bu Kültür Varlıkları Kurulu hangi kültür varlığını korudu?
Askeriyenin 29’u göz göre yıkıldı ve yerinde cami yapıldı. Bir kişi sesini çıkarmadı. (Sn Settar Kaya’yı tenzih ederim). Burada isim isim sayarım. Yüzlerce şahsa ait eski eser gündüz gözüyle kepçelerle yıkıldı, kimsenin sesi çıkmadı. Askeriye Kars Kalesinin altını boşalttı. Tarihi taş binalar sökülüp çalındı, ahır yapıldı kimse sesini çıkarmadı. TOKİ Konutları tarihi Kars Kalesi ve bölgenin silüetini bozdu. Bayrampaşa'ya konut yaptı kimse sesini çıkarmadı.
Kiliseler ne oldu? TÜRGEV'e verilen tarihi binalar ‘puç’ ediliyor kimsenin sesi çıkmıyor. Tarihi binaların dibine 7 kat imar verildi kimsenin sesiniz çıkmadı. Tarihi binalar tarihi kimliğinden koparılıp ‘ticarethaneye uygun olsun’ diye rezil bir restorasyona tabi tutuluyor. Kimsenin sesi çıkmıyor. Derdinizi biliyorum. Burada rahatlıkla baskı yapıp Kültür Varlıkları Kurulu aracılığı ile istediğiniz varlığı yok ediyordunuz. Onu yapamayacaksınız. Daha o kadar çok şey var ki buraya sığmaz. Canımı sıkarsalar onları da yazarım…” dedi.
Tacettin Durmuş
Sayın Metin Aksoy bey teşekkürler Kars ta Kültür koruma vakfı var mıydı yok ki her kes cebini düşünüyor o kadar muhteşem binaları rezil ettiler eğer kültür koruma vakfı olsaydı onlara o izni vermezdi Kars şehirliliğini kaybetmiştir biz kasaba veya köy müyüz Erzurum a koruma vakfını veriyorlar çok iyi olmuş çünkü eski eserlerin değerini bilen yok Karsta var mı güzelim kiliseyi cami yapmış iki minare konmuş hiç te camiye benzemiyor o şehre turist geliyor veriliyor bir yerden iyi oldu Erzurum şehir tabi bizler köy hayatı yaşıyoruz yetkili kişiler kör muamelesi yapıyorlar o güzelim kiliseyi cami yapmışlar ne kadar göz zevkinin bozulduğunu hiç gören yok mu Allah aşkına üzülüyorum şehri kasaba köy yaptılar ayıp ya eğitimli insanlar yok mu uyarmıyorlar vatandaş zaten ahraz konuşamıyor belediye kazı paşa caddesindeki o güzelim tarih taş binalar barok mimarisi olan binaların restarasyonuna nasıl izin veriyor olamaz pes yani IĞDIR kaza idi Karsı geçti hiç giden yok mu o şehre i