Türkiye İstatistik Müdürlüğü Kars Bölge Müdürlüğünden edinilen bilgilere göre; ilimizde 2022 yılında en fazla ölüm nedeni yüzde 32 ile dolaşım sistemi; yani kalp hastalıları ilk sırayı aldı. İkinci sırayı ise yüzde 18,8 ile iyi huylu ve kötü huylu tümörler yani kanser hastalığı yüzünden hayatını kaybediyor. Yüzde 50,8 oranla Kars’ta 2 kişinden fazlası kalp hastalığı ve kanser nedeniyle hayattan kopuyor.
2022 yılı verilerine göre Kars’ta ortaya çıkan ölüm nedenlerinin yüzdelik değerleri ise şu şekilde sıralanıyor:
Solunum yolu hastalıkları %13.6, sinir sistemi ve duyu oranları duyu organları hastalıkları %3.3, endokrin yani iç salgı bezi beslenme ve metabolizma ile ilgili hastalıklar yüzde%3,9, dışsal yaralanma nedenleri ve zehirlenenlerden dolayı 5,2, COVİD 19 3,4, bilinmeyen sebepler %2.3 diğer sebeplerden yüzde 17 olarak öğrenildi.
Öte yandan 2021 yılı verilerine göre Kars’ta her bir hastaya 588 kişiye bir doktor ve 402 kişiye bir hemşire, 347 kişiye ise bir yatak düşüyor.
Haber Merkezi