Kars’ta kaçak elektrik kullanım oranı yüzde 22,3 olduğu belirtildi. Bu orana göre özellikle köylerde olmak üzere yaklaşık her 4 kişiden biri kaçak elektrik kullanıyor.
Zamam zamam Ülke genelinde faaliyet gösteren elektrik dağıtım şirketleri tarafından da açıklandığı gibi ayrıca televizyon haberlerinde de aktarıldığı gibi en fazla kaçak elektrik kullanımında Güneydoğu illeri ilk sıralarda yer alıyor. Güneydoğu illerinin ardından, en fazla kaçak elektrik kullanımının Doğu Anadolu illerinde olduğu biliniyor. Kars’ta kaçak elektrik kullanım oranı yüzde 22,3 olarak kayıtlara geçerken komşu iller Iğdır’da yüzde 36,3, Ardahan’da 11,4 ve Ağrı da 56,5, Erzurum’da 16,1 olduğu biliniyor. Diğer bölgelerde ise kaçak elektrik kullanım oranının oldukça düşük olduğu gözleniyor.
Öte yandan sanayi üretiminin Batı illerine oranla son derece düşük olduğu Doğu ve Güneydoğu illerinde yaygınlaşan kaçak elektrik kullanımın temel nedeninin ise; özellikle soğuk ve uzun geçen kış aylarında ısınmak için kullanıldığı gerçeği dikkatlerden kaçmıyor. Ama ne hikmetse kaçak elektriğin faturasını da kaçak elektrik kullanmayan ve faturalarını düzenli olarak ödeyen vatandaşlardan çıkıyor.
Tacettin Durmuş