2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık günü nedeniyle Gazi Kars Bedesten bölgesinde etkinlik düzenlendi. Etkinliğe Vali Ziya Polat, kamu kurum ve kuruluşları il müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve velileri katıldı.
Otizm, doğuştan gelen ve yaşamın ilk yıllarında iletişim problemleri ile kendini gösteren gelişimsel bir farklılıktır. Farklılıktır, bu yüzden bir hastalık değildir. Sebebi henüz bilinmeyen bu farklı bireyler hayatın içinde tam da ortasındalar ve bununla yüzleşen aileler var.
Ailelerden biri, “Otizm nedir bilmiyorum, daha önce hiç duymamıştım. Çocuğum doğduğunda bize her şey normalmiş gibi görünüyordu ta ki büyümeye başladığında, adını söylediğimizde bakmadığını, seslere tepki vermediğini ve sürekli yuvarlak nesnelere ilgi duyduğunu fark ettim. Otizmde bir gün bile boşluk yoktur. Asla tatiliniz olamaz. Her zaman ona ilgi göstermeniz gerekir. ”dedi.
Otizmin bir hastalık değil farkındalık olduğunun altını çizen aile kendilerine her daim destek olan öğretmenlere ve eğitim kurumlarına teşekkür ederek konuşmasını bitirdi. Öğretmen ve öğrenciler Kars Kalesi karşısındaki Kars yazısı önünde hareketli müzikler eşliğinde gönüllerince eğlendiler. Şarkılar söyleyip halay çeken öğrencilerin mutluluğu görülmeye değerdi.
Vali Ziya Polat, programın düzenlenmesinde emeği ve katkısı olan herkese teşekkür ederek, düzenlenen etkinliğin otizm konusunda toplumda farkındalık oluşturmasını temenni etti.
Vali Polat, öğrencilerle günün anısında hatıra fotoğrafı çektirdi.![](https://www.habersarikamis.com/images/files/2024/04/660bcecb6c00d.jpg)
![](https://www.habersarikamis.com/images/files/2024/04/660bce3ee3025.jpg)
![](https://www.habersarikamis.com/images/files/2024/04/660bce4b7dc51.jpg)
![](https://www.habersarikamis.com/images/files/2024/04/660bce5873eed.jpg)
![](https://www.habersarikamis.com/images/files/2024/04/660bce66c4a9a.jpg)
Haber Merkezi
Otizm, doğuştan gelen ve yaşamın ilk yıllarında iletişim problemleri ile kendini gösteren gelişimsel bir farklılıktır. Farklılıktır, bu yüzden bir hastalık değildir. Sebebi henüz bilinmeyen bu farklı bireyler hayatın içinde tam da ortasındalar ve bununla yüzleşen aileler var.
Ailelerden biri, “Otizm nedir bilmiyorum, daha önce hiç duymamıştım. Çocuğum doğduğunda bize her şey normalmiş gibi görünüyordu ta ki büyümeye başladığında, adını söylediğimizde bakmadığını, seslere tepki vermediğini ve sürekli yuvarlak nesnelere ilgi duyduğunu fark ettim. Otizmde bir gün bile boşluk yoktur. Asla tatiliniz olamaz. Her zaman ona ilgi göstermeniz gerekir. ”dedi.
Otizmin bir hastalık değil farkındalık olduğunun altını çizen aile kendilerine her daim destek olan öğretmenlere ve eğitim kurumlarına teşekkür ederek konuşmasını bitirdi. Öğretmen ve öğrenciler Kars Kalesi karşısındaki Kars yazısı önünde hareketli müzikler eşliğinde gönüllerince eğlendiler. Şarkılar söyleyip halay çeken öğrencilerin mutluluğu görülmeye değerdi.
Vali Ziya Polat, programın düzenlenmesinde emeği ve katkısı olan herkese teşekkür ederek, düzenlenen etkinliğin otizm konusunda toplumda farkındalık oluşturmasını temenni etti.
Vali Polat, öğrencilerle günün anısında hatıra fotoğrafı çektirdi.
![](https://www.habersarikamis.com/images/files/2024/04/660bcecb6c00d.jpg)
![](https://www.habersarikamis.com/images/files/2024/04/660bce3ee3025.jpg)
![](https://www.habersarikamis.com/images/files/2024/04/660bce4b7dc51.jpg)
![](https://www.habersarikamis.com/images/files/2024/04/660bce5873eed.jpg)
![](https://www.habersarikamis.com/images/files/2024/04/660bce66c4a9a.jpg)
Haber Merkezi