Bazı yıllar hariç son yıllarda sadece yaz başlarında Allahu Ekber Dağları ve çevredeki yüksek kesimlerdeki karların erimesiyle debisi yükselen Kars Çayı artık sel şeklinde akıyor.Mayıs ayının son günlerinin yaşandığı Kars’ta aralıksız yağan yağmurlar nedeniyle toprak artık suya doymasına rağmen yöre halkının bazlıları mutlu bazıları da umutsuz yaşıyor. Son 10 yılda yaşanan ve Kars çiftçisinin sermayesinin yarısını silen kuraklık korkusu unutulmuyor. Havaların kapalı ve bulutlu olması nedeniyle de güneş görmeyen yeşil örtü hayvanların beslenmesine yetmezken, dolu, yıldırım, su baskını ve şiddetli rüzgar da köy hayatını olumsuz etkiliyor. Güneşli günlerin hayalini kuran geçimini tarım ve hayvancılıkla idame ettiren Kars köylüsü, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi de umudunu korumaya çalışıyor.Öte yandan Kars il genelinde yine aynı hava şartlarıyla güne merhaba denilirken son yapılan meteorolojik değerlendirmelere göre; il geneli gün boyu çok bulutlu ve ara ara yağmurlu geçecek. Hava sıcaklığı ise 10 derece civarında seyredecek. İsmail Beytüzün
Kars
Yayınlanma: 26 Mayıs 2024 - 11:14
Güncelleme: 26 Mayıs 2024 - 12:58
Kars Çayı coşkun akışını sürdürüyor
Kars Çayı son aylarda aralıksız yağan sağanak yağmurlar nedeniyle coşkun akmaya devam ediyor.
Kars
26 Mayıs 2024 - 11:14
Güncelleme: 26 Mayıs 2024 - 12:58